۱۰ نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهان انرژی و طراوت زیادی به منزل و محل کار شما هدیه میدن. حالا خوبه که ۱۰ نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی رو بدونیم و با رعایت نکات اصلی بتونیم شادابی و طراوت گیاهان رو حفظ کنیم.

درخصوص ۱۰ گیاه مقاوم آپارتمانی اینجا بخوانید

درخصوص ۱۰ گیاه آفتاب دوست اینجا بخوانید

اینجا ۱۰ نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی باهم مرور میکنیم :

10 نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی

10 نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی

۱- گیاهان با شرایط یکسان رو کنار هم نگهداری کنید

اگر گیاهان زیادی در منزل دارید و شرایط نگهداری یکسان ( مثلا  نیاز به نور غیر مستقیم )دارند اونها رو تا حد ممکن کنار هم در یک مکان قرار بدید. این کار چند تا مزیت داره. اول اینکه رطوبت گیاهان کنار هم حفظ میشه و بعد هم اینکه گیاهان از کنار هم بودن انرژی میگیرن. نکته : اگر به دلایلی یکی از گیاهانتون مشکل پیدا کرد و بیمار شد (  دچار پشه شد ) اون گلدان رو در جای دیگه ای به صورت جداگانه قرار بدید.

۲- با توجه به موقعیت و شرایط منزل گیاه خریداری کنید

به عنوان مثال اگر خونه کم نوری دارید سراغ گیاهان مقاوم به کم نوری برید و وقتی میدونین که گیاهانی که نور زیادی میخوان خونه شما ماندگاری ندارند سراغ اون ها نرید. میدونید حسن یوسف نور نیاز داره و شما نور ندارید پس خرید اضافه نکنید.

۳- به اندازه زمانی که دارید گیاه نگهداری کنید

خیلی ها گیاه رو خریداری میکنن ولی متاسفانه انقدر تعداد گیاه هاشون زیاد میشه مه فرصت رسیدگی به تک تک شون رو ندارند و گیاه به مرور از دست میره. حتما بر حسب نیاز و تایمی که میتونین برای گیاه بذارید خرید داشته باشید تا همیشه بتونین رسیدگی کنین.

۴- نیازهای گیاهان رو به صورت جداگانه بشناسید

خیلی مهمه که بدونید گیاهان به صورت جداگانه چه نیازی دارند. ممکنه یک گیاه رطوبت نیاز نداشته باشه و یک گیاه بیشتر نیاز داشته باشه.نمی تونید به هردو همزمان یک میزان رطوبت بدین. پس آبیاری نور و رطوبت فاکتورهای مهم نگهداری گیاهه که حتما باید بدونید.

۵- در فصل های گرم و سرد مکان گلدان هارا تغییر دهید

این خیلی مهمه که گلدان ها در معرض باد کولر و پنکه و یا در کنار شوفاژ ، بخاری و در مکان های پر تردد نباشن. حتما تو هر فصل حواستون به این موضوع باشه.

۶- درگیر کودهای کمکی نشوید

مصرف بی رویه کود های کمکی و شیمیایی برای گیاهان ممکنه به مرور عوارض برعکس داشته باشه و گیاهتون به این موضوع واکنش بده. هیچ وقت زمان کود دهی رو کمتر از ۱۵ روز نکنین و حتما در فصل های سرد این فاصله رو به یک ماه تا یک ماه و نیم افزایش بدید. در فصل های سرد تا حد ممکن با کنترل آبیاری گیاه رو سرحال نگهدارید و کودهای مایع ساده ترین و سریع ترین نوع از کودها هستن و در کل بهترند. در ضمن با سالم نگه داشتن خاک در بسیاری از گیاهان نیاز به کود مداوم نیست. خاک

سطح گلدان هر سال میتونه با خاک جدید تعویض بشه.

۷- اجازه بدید هوای تازه به گیاهان برسد

هر از چند گاهی پنجره رو باز کنین تا تهویه مناسب گیاهان فراهم بشه. سعی کنین تو هوای بارونی یا باد و گرمای زیاد نباشه. یه نسیم ملایم حتما حالشون رو بهتر میکنه.

۸- به تمیزی گیاهان رسیدگی کنید

یکی از نکات اصلی نگهداری گیاهان تمیز کردن برگ هاست تا گیاه بتونه درست تنفس کنه. هر ده روز یکبار برگ ها رو با دستمال نم دار غبار گیری کنین. زیر گلدانی هارو چک کنین و بشورید تا از جمع شدن آب و حشرات جلوگیری کنین.

۹- از آب مانده و ولرم برای آبیاری استفاده کنید

سعی کنین تا حد ممکن از آب یک روز مانده و ولرم برای آبیاری گیاهان استفاده کنین. آب سرد و یا آب جوش و آبی که مستقیم از شیر گرفته بشه برای گیاه توصیه نمیشه.

۱۰- به گیاهان بزرگ تر فضای بیشتری اختصاص بدید

گیاهانی که برگ هاشون خیلی فضای زیادی احتیاج داره باید فضای ممکن رو داد. اگر رونده هستن و میتونین ساقه رو هدایت کنین حتما از قیم استفاده کنین در غیر این صورت برای گیاهان بزرگ مثل کاج ، لیراتا و .. حتما فضای کافی بدید تا شاخه ها به جایی گیر نکنن و گیاه اذیت نشه و بتونه خوب رشد کنه.

این ده نکته از مهم ترین نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی هستن که باهم مرور کردیم.امیدوارم با رعایت شون حال گیاه تون بهتر بشه.

منبع سارگلینه

اگر مطلب ۱۰ نکته اساسی نگهداری گیاهان آپارتمانی رو دوست داشتید نظرتون رو بنویسید.

گل فروشی های آنلاین

جهت خرید گل و خدمات گل آرایی از گلفروشی های آنلاین سراسر کشور می توانید از این بخش اقدام فرمایید.

مشاهده لیست

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments