چه زمانی تعویض گلدان باید انجام شود ؟

 

 

یکی از دغدغه هایی که کسایی که به گلدون ها و نگهداری گیاهان علاقه دارن همیشه نگرانش هستن زمان درست تعویض گلدونه. این نگرانی و استرس حتی زمان خریدن گلدون هم با ما هست که آیا این گلدون سایزش مناسبه یا خیر. معمولا به این صورت هست که گیاهان یک سال بعد از تعویض گلدون ریشه هاشون جا می افته و رشد میکنه. با توجه به نوع خود گیاه معمولا رشد ریشه ها متفاوته اما این یه قانون کلی هست که زمانی که گیاهتون در حال رشده و برگ میده اصلا نباید تعویض گلدون انجام بدید و جابجاش کنید. تو یک دوره ی زمانی همونطور که گیاه رشد میکنه ، تو بعضی ماه ها هم رشدش متوقف میشه و زمانی که متوجه این قضیه بشید و اگر واقعا نیاز به تعویض کردن داره اینکارو انجام بدید. درغیر این صورت زمانی که گیاه در حال رشده با تعویض گلدون ممکنه رشدش متوقف بشه. پس این کار اصلا پیشنهاد نمیشه. سوال اینه که از کجا باید بفهمیم که باید گلدونمون عوض شه ؟

زمانی که زمان درست تعویض گلدون باشه گیاه خودش بهتون نشون میده.۱- ریشه های در هم و پیچیده از سوراخ های انتهای گلدون و یا کناره های سطح خاک بیرون میزنه و معلومه که جاش در این گلدون تنگ شده.۲-  قد گیاه و پرپشت شدن برگ ها و ساقه ها هم مشخص میکنه که این گلدون براش تنگه.۳- تکه تکه شدن سطح خاک و دیده شدن نمک در خاک روی گلدون که نشون میده املاح خاک از بین رفته.

خیلی وقت ها سال ها طول میکشه تا ریشه بزرگ بشه و رشد کنه و نیاز باشه گلدون تعویض شه. برای گلدون های بزرگ تر که دیر تر این قضیه اتفاق می افته خاک سطحی رو سالی یک بار میشه تعویض کرد و خاک غنی جایگزین کرد که املاحی که از خاک از بین رفته برگرده و گیاه بهتر رشد کنه. و به عنوان نکته آخر هم اولا فصل بهار و بعد هم تابستون به نسبت فصل های سرد واسه تعویض گلدون و کارهای کاشت گیاهان مناسب تر هستن.

منبع : گروه سارگلینه


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] خشک بشن و گیاه از بین بره. در مورد تعویض به موقع گلدون اینجا […]

trackback

[…] در خصوص ترفندهای تعویض گلدان اینجا بخوانید […]