چگونه از گیاهان مختلف قلمه بگیریم؟

 

 

اول بگیم قلمه و قلمه زدن به چه معنیه . برای کسایی که خونه هاشون پر از گل و گلدونه این علاقه تمومی نداره و مدام دلشون میخواد که از یک گیاه چند تا داشته باشن و تکثیرش کنن. قلمه به ساقه یا قسمتی از گیاه گفته میشه که از یک گیاه مادر جدا میشه و مجدد ریشه میزنه و قابل کاشت میشه. قلمه ها تو گیاهان مختلف متفاوت اند و قطعا روش های متفاوتی هم برای قلمه گرفتن دارن. از ساقه ، برگ ، و حتی ریشه بعضی گیاهان هم میشه یک قلمه جدا گرفت. مثلا کاکتوس و انواع کاکتوس ها که در یک بخش دیگه مفصل راجع بهش صحبت میکنیم. اینجا راجع به گیاهانی که قلمه گرفتن ازشون راحت تره و بیشتر از طریق ساقه ست و خودتون میتونید انجام بدید چند تا نکته میگیم :

 

 

قلمه گیری به چند مورد مهم بستگی داره : اول سن گیاه ( منظور چند سال کاشت بودن ) رطوبت و دمای محیط .

و قلمه ساقه به سه نوع مختلف تقسیم میشه :

۱- قلمه خشبی ( چوبی ) ۲- قلمه نیمه خشبی ( نیمه چوبی ) ۳- قلمه نرم یا علفی

نوعی از گیاهان هستن که قلمه زدن از ساقه شون به مراتب خیلی راحت تره. مثلا گیاهان پیچکی مثل پتوس، فیلودندرون که قلمه های این گیاهان هم داخل آب هم زیباست و خیلی ها داخل آب هم نگهداری میکنن. برای قلمه گرفتن ازین گیاها فقط کافیه یه گره متصل به برگ رو مشابه عکس انتخاب کنید و از همونجا به صورت مورب برش بزنید. حتما با قیچی تیز که ساقه له نشه. از همون گره وقتی داخل آب قرار بگیره ریشه بیرون میزنه. برای این مدل گیاها شما هر اندازه که بخواید میتونید قلمه بگیرید. یا با یک برگ یا ا ساقه خیلی درازتر و این خیلی خوبه.

یک سری از گیاهان دیگه که جثه بزرگ تری دارن مثل برگ انجیری و گوش گرگی هم ازین گره ها دارن اما خیلی بزرگ ترن و مثل یه ریشه بیرون زده هستن. برای قلمه گرفتن ازشون حتما باید جوری باشه که ازین گره ها داشته باشن و معمولا تو گیاهای بزرگ تر ساقه های دو برگی و سه برگی بهتر ریشه میزنن. ( مشابه عکس)

شفلرا هم از طریق ساقه تکثیر میشه ولی گره نداره و از طریق خود ساقه ریشه میزنه. برای قلمه گرفتن هم یک ساقه که چند شاخه ست رو انتخاب کنید و مورب برش بزنید. شمعدانی، بگونیا، میخک، حسن یوسف، آگلونما و دیفن باخیا هم از همین طریق، از طریق قلمه چوب نرم و ساقه تکثیر می شن. بعضی از گیاهان مثل حسن یوسف مستقیم قابلیت کشت تو خاک رو دارن. شما قلمه رو مستقیم میتونید داخل خاک بکارید و حسن یوسف یکی از آسون ترین ها برای قلمه گرفتنه.

برگ قاشقی هم از طریق برگ هم قابل تکثیره و جالبی ش اینه که مستقیم داخل خاک میشه گذاشت مخصوصا اگر برگ جوانه جدید باشه. گیاهانی مثل بنجامین و فوکوس آمستر هم چون ساقه های سفتی دارن حتما موقع قلمه گرفتن باید دقت کنید که ساقه جوون باشه ( قهوه ای تیره نباشه ) قلمه های سبز ازین گیاها از انتهای بخشی که به صورت مورب جدا کردید ریشه میزنن.

این گیاهان محبوب ترین گیاهانی هستن که هم ممکنه داشته باشید و یا بخواید تهیه کنید. امیدوارم قلمه های زیبایی ازشون بگیرید و لذت ببرید.

منبع : سارگلینه 


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments