چگونه تعویض گلدان درست انجام دهیم؟

 

 

تعویض گلدون یکی از کارهاییه که باید با  دقت خاصی انجام داده بشه. چون اگه در حین جابجایی به ریشه و گیاه آسیب وارد بشه گیاهتون از دست میره. ما اینجا به آسون ترین و مطمین ترین روش ممکن بهتون میگیم که چطور این کار رو انجام بدید :

اول اینکه حتما در صورت امکان تو محیط سربسته این کارو انجام بدید که خاک و گرده ها پخش نشن و حتما میدونید که بهترین فصل هم واسه این کار اوایل بهاره که گیاه سریع بتونه بافت هاش رو ترمیم کنه.

دوم حتما دوروز از آبیاری قبلی گیاه گذشته باشه که خاک خشک باشه و راحت جدا بشه.

سوم اینکه گلدون رو به پهلو بذارید و و گیاه را با یک دست تون نگه دارید. آروم آروم به لبه گلدون ضربه برنید که خاک از گلدون جداشه. برای هر دوطرف گلدون این کار رو انجام بدید که گیاه همراه خاک از گلدون خارج شه .

چهارم ریشه های گره خورده رو با چنگال باز کنید و خاک ش رو تکون بدید که از هم جدا بشن.

پنجم گلدون جدید نباید بیش از یک سایز بزرگ تر از گلدون قبلی باشه هم از نظر عرض و عمق.

ششم زهکشی گلدون جدید رو با سنگریزه و ماسه هماهنگ کنید، مقداری خاک بریزید و گیاه رو داخل گلدون جدید قرار بدید. ( اگر گلدون قدیمی هست حتما شستشو بشه تا باکتری ها و رسوبات از بین برن )  تا قسمتی که ریشه ها کامل در خاک قرار بگیرن و تا ۲ سانت از ابتدای گلدون رو هم خاک بریزید.

هفتم سطح خاک گلدون رو صاف کنید و با دست به سمت پایین فشار وارد کنید که کاملا به هم بچسبن.

نکته آخر هم اینکه وقتی گلدون رو تعویض کردید خیلی آبیاری نکنید تا ریشه ها جاشون رو پیدا کنن. در حد یک لیوان کافیه و غبار پاشی میتونه کمک کننده باشه.

امیدوارم گلدون هاتون همیشه سبز باشن.

منبع : سارگلینه


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments