شیپوری

 

 

 

نام فارسی : شیپوری

نام انگلیسی: Arum lily /Calla lily, Zantedeschia spp/ Richardia spp

اگر طرفدار گلهای خاص و متفاوت باشین پیشنهاد من به شما شیپوریه. شیپوری یکی از گلهایی که هم به صورت گلدون داخل منزل میتونین نگهداری کنین و هم در گل آرایی ها برای مراسم های مختلف استفاده کنین. خیلی از عروس ها برای دسته گل عروسی شون این گل رو به صورت چند شاخه انتخاب میکنن یکی از شیک ترین انتخاب هاست. رنگ های شیپوری سفید ، یاسی ، بنفش ، بنفش تیره ، نارنجی ، قرمز زرد و صورتی هستش.۷ گونه مختلف داره که در ظاهرشون با هم تفاوت هایی دارن.

شیپوری به چه چیزایی نیاز داره :

خاک : خاک با زهکشی مناسب + ۲ قسمت کود دامی + ۳ قسمت خاک باغچه

دما : به جز گونه  Z. aethiopica  که به دمای ۲۰-۱۶ نیاز داره و باقی گونه ها ۲۱-۱۳ .

آبیاری : برای تمامی گونه ها به جز  Z. aethiopica    که تماما باید خاکش مرطوب نگهداشته بشه بهتره در زمان نیاز آبیاری بشه.

نور : نور نسبتا متوسط و مستقیم نیاز داره به جز فصل تابستون که آفتاب فوق العاده داغه. شدت کم و یا زیاد نور بر روی رنگ اسپات گل تاثیر میذاره.

کود کمکی : سولفات آلمینیوم و کود اوره برای گلدهی بیشتر مفیده.

قلمه و تکثیر : با بذر و تقسیم ریزوم قابل تکثیره.

گلدهی : ازونجایی که شیپوری چند گونه متفاوت داره نحوه گلدهی شون هم متفاوته. Z. aethiopica این گونه چون به عبارتی به خواب فرو نمیره در صورتی که در تابستان هوا خیلی گرم نباشه و رطوبت هوا حفظ بشه دائما گلدهی داره. گونه های دیگه که رنگی هستن فقط یکبار در سال گلدهی دارند.

برداشت گل : برداشت گل باید قبل از اینکه اسپات ها به سمت پایین خم بشن انجام بشه. باید بعد از بریده شدن هم به مدت ۶-۱۲ ساعت در محلول سوکروز ۲ درصد قرار بگیره که از خم شدن ساقه ش جلوگیری بشه.

 

منبع : سارگلینه


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments