۵ دلیل اصلی توقف رشد گیاه

یکی از دغدغه های مهم کسایی که از گیاهان نگهداری میکنند توقف رشد گیاه و یا کم شدن رشد گیاه هست. عوامل مختلفی روی این موضوع تاثیرگذار هستن و باید با توجه به شرایط گیاه به دلیل اصلی پی برد. اینجا سعی میکنیم مهم ترین دلایل توقف رشد گیاه یا به اصطلاح قهر کردن گیاه رو با هم مرور کنیم :

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی را اینجا بخوانید.

توقف رشد گیاه

  • تعویض گلدان

تعویض گلدان یکی از اصلی ترین دلایل توقف رشد گیاه هستش. حالا این تعویض میتونه در شرایط متفاوتی باشه.

اگر گلدان گیاه مشکلی از لحاظ سایز نداشته باشه و شما گلدان را با سایز بزرگ تر تعویض کنین به دلیل اینکه گیاه رو در فضای بزرگ تری قرار میدید گیاه ریشه سازی میکنه و در نتیجه تا مدت ها ممکنه برگ جدید و رشد مناسبی نداشته باشه.

اگر در هنگام خرید گلدان جدید در لحظه گلدان رو عوض کنین ممکنه تا زمانی که به منزل منتقل بشه و به فضای جدید عادت کنه رشد نکنه و یا حتی در بعضی موارد گیاه از بین هم بره چون همزمان دو شوک تغییر مکان و تعویض گلدان براش اتفاق افتاده. گیاه در گلدان کوچک تر رشد بیشتر و بهتری داره. این نکته رو فراموش نکنین.

  • تغییر مکان گلدان

بعضی از گیاهان مثل بنجامین یا فیکوس ها به جابجایی های مداوم در داخل خانه حساس هستند. ممکنه شما یک گیاه رو مدت زیادی کنار پنجره نگه داری کردید و حالا جاش رو به جلوی در منتقل کردین و گیاه جای قبلی رو دوست داشته باشه. پس مدتی با شما قهر میکنه و برگ جدید نمیده. ممکنه مدتی طول بکشه تا عادت کنه.

  • کمبود مواد مغذی خاک

خیلی وقت ها ممکنه زمان زیادی از تعویض خاک گلدان گذشته باشه و خاک تمام مواد مغذی رو از دست داده باشه. در نتیجه گیاه محرکی برای رشد بیشتر نداره. پیشنهاد میشه هر سال یکبار حتی اگر تعویض گلدان ندارید خاک سطح رو تا ریشه با خاک جدید و غنی تعویض کنین و البته اگر خاک سالمه حتما از کودهای تقویتی طبق دستور المعل استفاده کنین.

  • شرایط محیطی گیاه

شرایط محیطی شامل دما ، رطوبت ، نور و تهویه خوب هستش که درکنارش باید به آبیاری درست هم اشاره کنیم. باید نیازهای گیاهتون رو بشناسید. اگر نور زیادی احتیاج داره و در جای کم نور بذارید پس رشدش هم کمتر یا حتی متوقف میشه. تمامی شرایط رو بسنجید و بعد برحسب شرایط محیطی خونه تون از گیاهان نگهداری کنین.

  • تغییر دمای محیط

شوک گرمایی یا سرمایی یکی از دلایلیه که ممکنه گیاه رو درگیر کنه و باعث بشه گیاه رشد نکنه و یا حتی ریزش برگ و توقف رشد بگیره. سعی کنین در فصل های سرد و گرم گیاه رو در معرض گرمای شدید یا بخصوص سرمای شدید قرار ندید( کنار شوفاژ، در معرض باد گرم و یا باد کولر و پنکه ).

نکته : این رو هم در نظر بگیرید که گیاهان به طور کلی در فصل های گرم رشد بیشتر و بهتری دارند و در فصل های سرد فواصل برگ دهی هم کمتر میشه و نباید از کودهای تقویتی زیاد در ایام سرما استفاده کرد.

منبع سارگلینه

اگر مطلب ۵ دلیل اصلی توقف رشد گیاه رو دوست داشتید نظرتون رو بنویسید.

گل فروشی های آنلاین

جهت خرید گل و خدمات گل آرایی از گلفروشی های آنلاین سراسر کشور می توانید از این بخش اقدام فرمایید.

مشاهده لیست

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments